Aby przywrócić pacjentowi sprawność zarówno fizyczną, jak i psychiczną np. po wypadku, kieruje się go na rehabilitację. Tym mianem określa się całokształt działań, które są podejmowane w celu doprowadzenia pacjenta do takiej sprawności, jaką cieszył się przed doznaniem urazu. Jeżeli nie jest to możliwe, zadanie rehabilitanta sprowadza się do złagodzenia skutków wypadku.
W czasie rehabilitacji stymulowane są określone tkanki. Bezpośrednie oddziaływanie na nie ma pobudzić je do prawidłowego działania. Jedną z form rehabilitacji jest masaż leczniczy, który pozwala nie tylko pobudzić tkanki, lecz także relaksuje pacjenta. Innymi często stosowanymi formami rehabilitacji są ergoterapia i kinezyterapia.
O tym, czy pacjentowi potrzebna jest rehabilitacja, decyduje lekarz. Najczęściej rehabilitacji są poddawani pacjenci, którzy mają problem z ruchomością stawów lub przez dłuższy czas nie byli aktywni z uwagi na doznany uraz. Regularnie z zabiegów rehabilitacyjnych korzystają sportowcy, którzy doznali kontuzji.
Często z pomocy rehabilitanta korzystają pacjenci po zabiegach chirurgicznych, w przypadku których niezbędna była ingerencja w układ ruchu. Wówczas rehabilitacja jest przeprowadzana, aby pacjent szybciej odzyskał sprawność i mógł powrócić do życia prowadzonego przed zabiegiem. Zdarza się, że do rehabilitanta z własnej inicjatywy zgłaszają się pacjenci, którzy upatrują we współpracy z nim możliwości pozbycia się np. uporczywych bólów pleców.
Nasz zespół fizjoterapeutów
– Umów wizytę