Nie odbieramy? Na pewno oddzwonimy!

Badanie USG

Kiedy udać się na badanie USG?

Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to nieinwazyjne badanie, które jest przeprowadzane przez lekarza radiologa i pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, tętnic i żył. Wyróżnia się następujące badania USG: jamy brzusznej, Dopplera (kończyn i tętnic szyjnych), tarczycy, piersi, układu moczowego, ginekologiczne i prostaty. Ponieważ np. badanie jamy brzusznej pozwala ocenić stan wielu narządów: nerek, wątroby, trzustki, śledziony i nerek, to profilaktycznie zaleca się je wykonywać co najmniej raz na trzy lata. USG to jedno z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych badań. Pozwala ono na wykrycie dużej liczby chorób, może być również często powtarzane. Pozwala określić stan pacjenta i podjąć decyzję co do dalszego leczenia. Wskazaniami do umówienia się na badanie USG są:
  • bóle brzucha,
  • zaburzenia krążenia,
  • podejrzenie kamicy moczowej,
  • upośledzenie czynności nerek.
Najczęściej pacjenci trafiają do pracowni USG po otrzymaniu skierowania. Może je wystawić choćby endokrynolog, jeśli podejrzewa u pacjenta choroby tarczycy. Badanie USG powinno się wykonać jeśli doznaliśmy jakiegokolwiek urazu brzucha. Na badanie usg Kraków warto wybrać się także, gdy cierpimy na przewlekłe lub częste bóle brzucha, biegunki i wymioty, wzdęcia lub wyczuwalne guzy. Profilaktycznie zaleca się przeprowadzenie badania USG raz na dwa lata. Jest to również standardowa procedura w przypadku ciąży. Skierowanie na badanie USG otrzymamy od lekarza rodzinnego.

Jak wygląda badanie USG?

Do poszczególnych badań USG pacjent musi się przygotować w różny sposób, gdyż zależy to od rodzaju badania – szczegóły powinien przedstawić lekarz, który wystawił skierowanie, lub pracownik pracowni USG. Po odsłonięciu części ciała, która będzie badana, lekarz nakłada na skórę specjalny żel, a następnie przeprowadza badanie, korzystając z głowicy ultrasonografu. Wspomniany żel eliminuje pęcherzyki powietrza, dzięki czemu głowica przylega do skóry. USG opiera się na falach akustycznych o wysokich częstotliwościach. Przenikają one przez tkanki ludzkiego organizmu, a obraz, który powstaje, można oglądać na monitorze. Badanie USG, w przeciwieństwie do np. badania rentgenowskiego jest neutralne dla organizmu, dlatego może być wykonywane często i nie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży. Ponieważ badanie USG nie jest bolesne, nie trzeba podawać pacjentowi znieczulenia. Bardzo wrażliwe osoby mogą skarżyć się na uczucie chłodu w momencie, gdy lekarz nakłada żel. Po zakończeniu badania konieczne jest usunięcie za pomocą chusteczki reszty żelu ze skóry. Badanie USG jamy brzusznej trwa od 10 do 30 minut.

Jak się przygotować do badania usg?

Podstawowym warunkiem do spełnienia jest przyjście na badanie na czczo – pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków przynajmniej 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu. Również dzień wcześniej dieta powinna być lekkostrawna. Przed badaniem USG nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów, pić należy tylko niegazowaną wodę. Na 2 godziny przed badaniem usg układu moczowego powinno się wypić około pół litra wody i nie oddawać moczu.

Rodzaje badania USG

Udając się na badanie USG Kraków możemy zdecydować się na klasyczne badanie 2D lub wybrać inny wariant. Możemy zdecydować się na USG 3D. Metoda ta, w przeciwieństwie do klasycznego USG nie pokazuje płaskiego przekroju macicy, ale trójwymiarowy obraz. Rekonstruuje obraz w ten sposób, że jest on bardzo zbliżony do rzeczywistego. Taki przestrzenny obraz płodu pozwala na łatwiejsze wykrycie wad rozwojowych. W dowolnym momencie można obejrzeć obraz z badania na komputerze zewnętrznym i przeanalizować poszczególne jego przekroje. Wybierając się na badanie USG 3D Kraków zyskujemy również unikalną pamiątkę w postaci realistycznego, trójwymiarowego zdjęcia dziecka w łonie matki. USG Kraków oferuje również badanie dopplerowskie. Pozwala ono określić stan żył i tętnic. USG Doppler jest pomocne przy wykrywaniu zmian miażdżycowych i tętniaków.

– Umów wizytę