Nie odbieramy? Na pewno oddzwonimy!

Endokrynolog

Czym zajmuje się endokrynolog?

W obrębie zainteresowań endokrynologa leżą gruczoły wewnętrzne, a dokładniej ich praca i ewentualne zaburzenia, które mogą się pojawić. Gruczołami są: tarczycą i przytarczycach, przysadka mózgowa, grasica, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra. W organizmach kobiet spodziewających się dziecko występuje jeszcze jeden gruczoł – łożysko. Poszczególne gruczoły – w wyniku zaburzeń – mogą produkować zbyt mało lub zbyt dużo hormonu. Szczególnie często diagnozowana jest nieprawidłowa praca tarczycy. Na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego endokrynolog jest w stanie zdiagnozować niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu, a następnie wytyczyć ścieżkę leczenia.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Skoro endokrynolog zajmuje się oceną stanu gruczołów wewnętrznych, to na wizytę do niego należy zapisać się, gdy pojawiło się podejrzenie, że to właśnie ich nieprawidłowa praca jest przyczyną wystąpienia niepokojących objawów. Symptomów świadczących o nieprawidłowej pracy gruczołów jest wiele, ale najczęściej pacjenci skarżą się na problemy z wagą i przewlekłe zmęczenie. Problemy ze skórą również mogą oznaczać problemy z hormonami – jeśli cierpimy na nasilone zmiany trądzikowe, przetłuszczanie się lub przesuszenie skóry warto wybrać się do endokrynologa. Symptomem, który również może wskazywać na chorobę układu dokrewnego jest nagły wzrost lub utrata wagi, pojawienie się nadmiernego owłosienia lub nieregularna menstruacja u kobiet. Endokrynolog zleci badania krwi i moczu, aby wykryć zmiany hormonalne. Najczęstsze choroby układu hormonalnego to choroba Hashimoto, zespół policystycznych jajników, cukrzyca, trądzik androgenny. Pacjenci mający wątpliwości, czy udać się do endokrynologa, powinni skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, będzie on w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy objawy wskazują na problemy z gruczołami wewnętrznymi. Jeżeli tak, to niezwłocznie należy umówić się na wizytę u endokrynologa. O regularnych wizytach u lekarza tej specjalizacji powinni pamiętać pacjenci, w rodzinach których były diagnozowane choroby układu endokrynnego.

Co wpływa negatywnie na układ dokrewny?

Najczęstszą przyczyną problemów z hormonami są czynniki genetyczne. Zdarza się jednak również, że choroby układu dokrewnego spowodowane są czynnikami zewnętrznymi. Zaburzenia hormonalne mogą być wywołane przez silny, długotrwały stres lub substancje zawarte w żywności (fitoestrogeny i ksenoestrogeny). Zaburzenia pracy hormonów często pojawiają się również w okresie dojrzewania. Jeśli mamy wątpliwości, przed skorzystaniem z usług endokrynologa możemy wybrać się do lekarza rodzinnego, który oceni, czy problemy wynikają z zaburzeń układu dokrewnego.

Usługi endokrynologiczne:

  • Konsultacje endokrynologiczne
  • USG

– Umów wizytę