Badanie USG

Nowoczesny sprzęt i doświadczeni specjaliści

 

Kiedy udać się na badanie USG?

Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to nieinwazyjne badanie, które jest przeprowadzane przez lekarza radiologa i pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, tętnic i żył. Wyróżnia się następujące badania USG: jamy brzusznej, Dopplera (kończyn i tętnic szyjnych), tarczycy, piersi, układu moczowego, ginekologiczne i prostaty. Ponieważ np. badanie jamy brzusznej pozwala ocenić stan wielu narządów: nerek, wątroby, trzustki, śledziony i nerek, to profilaktycznie zaleca się je wykonywać co najmniej raz na trzy lata.

Wskazaniami do umówienia się na badanie USG są:

  • bóle brzucha,
  • zaburzenia krążenia,
  • podejrzenie kamicy moczowej,
  • upośledzenie czynności nerek.

Najczęściej pacjenci trafiają do pracowni USG po otrzymaniu skierowania. Może je wystawić choćby endokrynolog, jeśli podejrzewa u pacjenta choroby tarczycy.

Jak wygląda badanie USG?

Do poszczególnych badań USG pacjent musi się przygotować w różny sposób, gdyż zależy to od rodzaju badania – szczegóły powinien przedstawić lekarz, który wystawił skierowanie, lub pracownik pracowni USG. Po odsłonięciu części ciała, która będzie badana, lekarz nakłada na skórę specjalny żel, a następnie przeprowadza badanie, korzystając z głowicy ultrasonografu. Wspomniany żel eliminuje pęcherzyki powietrza, dzięki czemu głowica przylega do skóry.

Ponieważ badanie USG nie jest bolesne, nie trzeba podawać pacjentowi znieczulenia. Bardzo wrażliwe osoby mogą skarżyć się na uczucie chłodu w momencie, gdy lekarz nakłada żel. Po zakończeniu badania konieczne jest usunięcie za pomocą chusteczki reszty żelu ze skóry. Badanie USG jamy brzusznej trwa od 10 do 30 minut.

 

Nie szukaj dalej. Zapisz się na badanie USG!

Cennik badań USG

Usługa Cena
USG narządu ruchu – ortopedyczne od 120
USG ginekologiczne od 100
USG jamy brzusznej od 130
USG jądra 130
USG piersi (sutki) 200
USG ślinianek 130
USG tarczycy 130
USG tętnic kończyn dolnych (doppler) 300
USG tętnic szyjnych i kręgowych (doppler) od 150
USG węzłów chłonnych 130
USG żył kończyn dolnych (doppler) 300