Funkcjonowaniem, diagnozowaniem i badaniem chorób w obrębie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekolog. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń ginekolog jest w stanie zdiagnozować ewentualne schorzenia i opracować ścieżkę ich leczenia. Badanie obejmuje przy tym również ocenę stanu piersi. Ginekolog zajmuje się także prowadzeniem ciąż (wówczas kobieta musi być pod stałą opieką ginekologa) oraz czuwa nad porodami i połogami.
Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez ginekologów należy wymienić m.in. zaburzenia miesiączkowania i stany zapalne pochwy. Prowadzenie praktyki ginekologicznej obejmuje ponadto leczenie niepłodności i rozwiewanie wątpliwości pacjentek związanych z antykoncepcją oraz ciążą – grono pacjentek ginekologów to kobiety, które dopiero planują ciążę.
Kiedy udać się do ginekologa?
Pacjentki często zastanawiają się, kiedy udać się do ginekologa. Odpowiedź jest prosta: każda kobieta, która rozpoczęła miesiączkowanie lub współżycie, powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Profilaktyka jest niezbędna, aby zapobiec groźnym chorobom (przede wszystkim rakowi szyjki macicy, jajników i endometrium), które rozwijają się bezobjawowo.
Wszelkie zmiany w okolicy sromu, w tym również upławy, świąd i pieczenie, są podstawą do umówienia się na wizytę do ginekologa. Kobiety skarżące się na bolesne miesiączki również powinny jak najszybciej skonsultować się z tym lekarzem. Wśród innych objawów, które mogą zaniepokoić pacjentkę i które powinny zostać omówione z ginekologiem, należy wymienić: pojawienie się guzka (lub guzków) na piersi, zaburzenie popędu seksualnego, nadmierne owłosienie i nietrzymanie moczu.