Radiolog

Zapraszamy do poradni radiologicznej

Czym zajmuje się radiolog?

Ciało człowieka (a dokładniej np. wybrane narządy lub kości) można zobrazować, wykorzystując np. promienie rentgenowskie. Przeprowadzaniem takich badań diagnostycznych zajmuje się właśnie radiolog. Samo badanie jest bezbolesne, ale przed przystąpieniem do niego lekarza przeprowadzi wywiad z pacjentem.

Poza badaniem RTG radiolog na co dzień zajmuje się wykonywaniem również innych badań diagnostycznych wymagających zastosowania nowoczesnych urządzeń. Przykładami są: USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Lekarz tej specjalizacji jest też odpowiedni, aby przeprowadzić badania mammograficzne i angiografię (wizualizacja wnętrza naczyń krwionośnych).

Po przeprowadzeniu badania diagnostycznego radiolog jest zobowiązany stworzyć opis wykonanego zdjęcia. To znacząco ułatwia innemu specjaliście postawienie diagnozy.

Kiedy udać się do radiologa?

Pacjenci trafiają do radiologa najczęściej wówczas, gdy wykonanie badania RTG lub USG zleca inny specjalista, np. neurolog, ortopeda czy onkolog. Często zdjęcia wraz z opisem radiologa pomagają innemu lekarzowi postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie ma przeciwwskazań, aby pacjent, któremu zależy na czasie i który podejrzewa, że np. ma kłopoty z tarczycą, samodzielnie umówił się do radiologa celem wykonania badania USG, a dopiero po otrzymaniu opinii od radiologa udał się do endokrynologa.

Radiolog powienien być odwiedzany regularnie przez kobiety po 45. roku życia, aby przeprowadzić badanie radiologiczne piersi, czyli mammografię. Badanie to pozwala bowiem wykryć zmiany nowotworowe piersi we wczesnym stadium.

Usługi radiologiczne:

  • Badania USG

Nasz zespół radiologów:

radiolog kraków

Dr Jarosław Wiśniowski

RADIOLOG

Nie szukaj dalej. Umów się do radiologa!

Cennik – Radiolog

UsługaCena
USG inneod 150 zł
USG jamy brzusznejod 150 zł
USG jądraod 150 zł
USG piersi (sutki)od 150 zł
USG ślinianekod 150 zł
USG tarczycyod 150 zł
USG tętnic szyjnych i kręgowych (doppler)od 160 zł
USG węzłów chłonnychod 150 zł